Sevgi Bir Eylemdir

SEVGİ BİR EYLEMDİR

Bir aileyi bir arada tutan temel bağ sevgidir. Sevgi denilince insanın aklına hissedilen güzel duygular gelir. Ancak burada bahsedilen sevgi bir duygu değil eylemdir. Aile bağlarını oluşturan ve bu bağları kuvvetlendiren sevgi eylemini iki şekilde değerlendirebiliriz;

Mecburen eylem

Tercihen eylem

Bir annenin yahut bir babanın sorumluluklarını yerine getirmesi mecburen eylemdir. Sorumluluklarının bilincinde hareket etmesi ve bu hareketin hayatın içinde akışta gerçekleşmesi tercihen eylemdir. Yapılan iş değişmez ancak niyet ve bakış açısı farklıdır. Bir hareketin niyeti değiştiğinde sonucu da değişir. Bir annenin yemek yapmasını yahut bir babanın ödevler konusunda çocuklarına yardımcı olmasını ele alalım;
 Yenilen yemekle çocuğun karnı elbet doyar ancak bu eylem mecburi bir eylemse ruhu asla doymayacaktır. Babanın ise ödevlere yardım ederken takındığı tutum onun eylemi mecburi mi yoksa tercihen mi gerçekleştirdiğini ortaya koyar, tercihen çocuğa ayrılmış kırk beş dakika çocuğun başarılı bir birey olması yolunda ortaya çıkacak olan ödevden daha fazla önem taşır. Anne, baba ve çocuk arasında sıradan olaylar gibi görünen yemek yemek yahut çocuğun sorduğu bir soruya içtenlikle cevap vermek aradaki iletişim bağını kuvvetlendirir. Yaşayacağı farklı bir problemde de çocuk her şeyi anne ve babasıyla paylaşmak konusunda çekingenlik yaşamaz.

Tercihen eylemli bir evde güven ortamı vardır. Kimse mış gibi yaşamak zorunda değildir. Güven ortamı içinde olan bir çocuk veya ergen bir konuda karar vermesi yahut inisiyatif alması gerektiğinde büyümüş gibi yapması gerekmez ve konuyu anne ve babasına açmaya, sorunlarını paylaşmaya da istekli olur. Günümüzde anne ve babaların en büyük sorunu olan iletişim problemleri ve ‘bu çocuk bizimle konuşmuyor’ yakınmalarının altında farkında olmadan verilen mesajlar çocukta anlaşılmayacağına veya anlaşılmak için çaba harcanmayacağına dair inançlar oluşturabilir.

O nedenle ergenlik ve ergenlik öncesi dönemde çocukları olan anne babaların dikkat etmesi gereken nokta çocuğa, durum ne kadar kötü olursa olsun daima onun arkasında olduğunun mesajını vermektir. Bu mesajı doğru olarak alan çocukların günümüz koşullarında burun buruna oldukları hatalara düşme riskleri her zaman çok daha düşük olacaktır.

Aile Danışmanı Zehra SELİMOĞLU


127

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir