Psikolojik Harp

Psikolojik Harp

Bir toplumun diğer toplum üzerinde milli amaçlarını gerçekleştirmek amacıyla, hedef kitlenin; duygu, düşünce tutum ve davranışlarını etkilemek amacıyla düzenlenen; sindirme, korkutma, propaganda gibi yöntemlerin genel adına psikolojik harp denir. Düşmanın inanmış olduğu dini, kültürel değerlerini değiştirmeksizin; fikirlerinde yeni bir reformu planlayan psikolojik harp, karşı tarafın mücadele azmini şevkini kırarak teslim olmasını hedeflemektedir. Psikolojik harbin yöntemi, genellikle beyinleri ve vicdanları ele geçirmeye yönelik sözcüklerden, sembollerden ve sloganlardan oluştuğu bilinmelidir. Bu sözcüklerin hedefine ulaşana kadar tekrarlanmasının psikolojik harbin başlıca unsurunu oluşturduğunu ifade edebiliriz.

‘’Kullanılması bilinirse, psikolojinin tersanelerinde dünyanın en kudretli toplarından daha etkili silahlar vardır. ‘’
Gustave Le Bon

Psikolojik savaşta ilk ve en önemli hamle kendini ve düşmanını iyi tanımaktır. İkinci adım ise düşmana farklı yollarla baskı uygulamak, zihnen bir çöküntü veya eziklik duygusu yaşatmaktır.

  13.yüzyılın en güçlü ordularından birine sahip olan ve karşısında birçok devlete, imparatorluğa diz çöktüren Moğollar, psikolojik harbi en iyi uygulayanlardan biriydi.

Geçtikleri yerlerde insanlar yoluyla bir propaganda yaratır, devasa bir ordu olduklarını, taş üstünde taş, gövde üstünde baş bırakmayacaklarını ifade eden sözler savurur ve bu şekilde daha savaş meydanına gitmeden düşmanı psikolojik olarak çökertirlerdi.

    Aynı şekilde Büyük İskender, dünyanın büyük bir kısmını fethetmiş ve sürekli ilerlemeye devam etmiştir. Fethettiği topraklarda hakimiyet kurmak ve o toprakları kaybetmemek için askerlerinin bir kısmını yerleştirerek ilerlemiştir. Bir süre sonra kazandığı yerlere o kadar çok asker bırakmıştır ki en sonunda yanında bulunan ordudaki askerlerin sayısının çok az olduğunu fark etmiştir. İskender, kendilerini takip eden düşmandan kurtulabilmek için silahtarlarından 2-2.5 metrelik zırhlar yapmalarını istemiş ve sonrasında bu zırhları arkalarında bırakıp geri çekilmiştir. Kendilerini takip eden ordu, bu zırhlarla karşılaştığı zaman karşısında muazzam bir ordu olduğunu düşünmüş ve bu orduya karşı zafer kazanamayacağını düşünüp İskender’in ordusunu takip etmeyi bırakmıştır. İskender için mağlubiyet kaçınılmazken izlediği bu stratejiyle hem tahtını hem de imparatorluğunu korumuştur.

 Yakın tarihteki örneklere bakacak olursak 2. Dünya savaşında etkin bir rol oynayan Dr.Paul Joseph Goebbels, 1933 ve 1945 yılları arasında Hitler döneminde “Propaganda Bakanı” olarak görev yapmıştır. Hitler’in sağ kolu olarak çalışmış ve önemli kararlar alınmasını sağlamıştır. Tanıtım ve propaganda işlerini yürütürken dönemin medya unsurlarını kontrol etmesi ile ünlüdür. Goebbels’in o dönemdeki propaganda söylemlerine bir göz atacak olursak;

– Bir insana yalan olsa bile bir söylemi sürekli tekrarlarsanız, o söylemin nereden geldiğini unutur ve kendi fikri gibi benimser ve savunur.

– Söylediğiniz yalan ne kadar büyük olursa o kadar etkili olur ve insanların o yalana inanması da o kadar kolaylaşır.

– Halkı her zaman ateşleyin, asla soğumasına ve düşünmesine izin vermeyin.

 Goebbels yaydığı bu propaganda söylemleriye ülkedeki bütün gazete, dergi ve basın yayın organlarını elinin altına aldı. Öyle ki 2. Dünya savaşında Ruslar, Berlin kapılarına dayandığında Alman halkı hâla savaşı kazanmak üzere olduklarını sanıyordu ve yenilirken dahi mitinglerinde milyonlarca insanın toplanması Hitler’e biat edildiğini gösteriyordu. Önceden Alman halkının ”Büyük Lider, Büyük Kurtarıcı” gibi sloganlarla yere göğe sığdıramadığı Adolf Hitler’in intiharından bir ay sonra tüm gerçekler gün yüzüne çıkmaya başlamıştı. Alman halkı bu gerçekleri çok geç anladı, herkes ona tapıyordu ama her şey bittiğinde hiç kimse “Biz ona neden güvendik” diyemedi.


Kaynakça

*The changing Face of War: Into the Fourth Generation, Marine Corps Gazette, ss,22-26, USA, October”
*Tarhan, N. (2002). Psikolojik Savaş: Gri Propaganda. Timaş Yayını, İstanbul. Kınacı, S. (2005). Psikolojik savaşın görsel medyada uygulanması.
*Kavgam ,Adolf Hitler.

546

Mehmet Salih Taylan

Maliye ve Kaynak Geliştirme Sorumlusu İbn Haldun Üniversitesi/ İslami İlimler

Psikolojik Harp” için 2 yorum

 • Mart 9, 2022 tarihinde, saat 7:08 am
  Permalink

  Teşekkür ederiz😊

  Yanıtla
 • Mart 9, 2022 tarihinde, saat 12:21 pm
  Permalink

  Eyvallah 🙂

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir